21 czerwca 2011

Oświetlenie w domu: korytarz i ciągi komunikacyjne

To już ostatnia część poradnika na temat prawidłowego oświetlenia w domu. Korytarz spełnia dwie podstawowe funkcje: komunikacyjną i reprezentacyjną. Spełniając funkcję komunikacyjną, korytarz powinien być dobrze doświetlony, żeby ułatwić poruszanie, ubieranie się czy powitanie gości. Funkcja reprezentacyjna korytarza polega na sprawieniu odpowiednio dobrego wrażenia na osobach wchodzących, jest pierwszym pomieszczeniem w mieszkaniu z jakim odwiedzający mają kontakt przekraczając próg.

Oświetlenie na korytarzu dostosowuje się do ogólnego stylu i klimatu panującego w mieszkaniu, ma zapraszać i wprowadzać wgłąb oraz pozytywnie nastrajać odwiedzających do właściciela. 

Na korytarzach i w ciągach komunikacyjnych można używać różnych rodzajów lamp. Najczęściej stosowane to lampy sufitowe i kinkiety. Pierwsze, równomiernie oświetlają całe pomieszczenie, drugie uzupełniają je światłem skierowanym na ściany i sufit. Do podświetlania elementów wystroju, np. obrazów, stosuje się lampy na wysięgnikach, podkreślające oświetlane przedmioty. Podobnie można podkreślić i zaakcentować elementy architektoniczne.


Korytarz jest pomieszczeniem, w którym przebywa się niedługo, mocno dooświetla się go tylko przez krótki czas. Natomiast przez cały czas można go podświetlić oświetleniem zamiennym - dyskretną lampą która będzie tylko wskazywała układ pomieszczenia i ewentualne przeszkody.


W niektórych mieszkaniach i domach na korytarzu lub w jego bezpośredniej bliskości są umieszczone schody, prowadzące na poziom mieszkalny, piętro lub antresolę. Warto się wtedy pokusić o ich oddzielne doświetlenie - górne lub dolne. Zapewni to bezpieczeństwo i komfort poruszania się, użytym światłem można również podkreslić architektoniczne walory schodów. Oświetlenie górne będzie mocniejsze i bardziej ogólne, równomiernie rozjaśni przestrzeń schodów. Oświetlenie dolne - podstopniowe, będzie bardziej dyskretne i przytłumione, łatwiej go użyć do podkreślenia walorów architektury mieszkania.

Polecam też zapoznanie się z poprzednimi częściami poradnika, na temat oświetlenia w sypialni, kuchni, łazience, salonie, gabinecie/pokoju do pracy i pokoju dla dziecka.


-----

w poście wykorzystałam fragmenty artykułu ze strony www.paulneuhaus.pl

9 komentarzy:

  1. Akurat oświetlenie w korytarzu jest proste. Ja teraz się głowię jakie lampy stojące kupić do salonu i sypialni, żeby były efektowne.

    OdpowiedzUsuń
  2. Oświetlenie w korytarzach i w ciągach komunikacyjnych zdominowane zostało przez plafony https://www.2bm.pl/plafony/plafon-luna-105x105-cm-led-biala,p918090816 gdyż nadają się do tego najlepiej. Mało wystających elementów i eleganckie przyleganie do ścian czy sufitów sprawia, że sa one praktycznie niezauważalne.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. A ja też właśnie szukam jakiegoś fajne sposobu na oświetlenie schodów we własnym domu. Myślę, że to o czym mówisz się bardzo interesujące. Na stronie https://www.interblue.pl/ można znaleźć naprawdę fajne sposobu oświetlenia schodów. Może się zdecyduję?

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo ciekawie to zostało opisane.

    OdpowiedzUsuń
  6. Akurat ja bardzo lubię korzystać z oświetlenia LED gdyż dla mnie jest ono idealne. Fajnie, że również są ściemniacze LED https://sklep.neonica.pl/sciemniacze-LED i to właśnie dzięki nim bez większego problemu możemy regulować natężenie światła.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja również jestem zdania, że w takim przypadku na pewno doskonale sprawdzą się taśmy LED. Nawet jak czytałem na stronie https://operacjadom.pl/jaka-tasma-led-do-podswietlenia-sufitu/ to właśnie ich zastosowanie do oświetlenia sufitu nadaje się idealnie.

    OdpowiedzUsuń