19 czerwca 2011

Oświetlenie w domu: pokój dziecka

Tym razem dowiecie się jak i gdzie ulokować lampy w pokoju dziecięcym tak, aby dokładnie odpowiadało funkcjom tego pomieszczenia - zabawie, odpoczynkowi, nauce, rozrywce i zmieniać się wraz z dorastającym dzieckiem. Prawidłowo dobrane oświetlenie pokoju dziecka zapewnia dobre samopoczucie i wpływa na prawidłowy rozwój, a w długie zimowe wieczory rozświetli je, sprawiając, że będzie przytulne, miłe i ciepłe.


Barwa światła użytego w pokoju dziecięcym, powinna być jak najbardziej zbliżona do światła słonecznego. Podstawowym sposobem oświetlenia tego pomieszczenia jest lampa górna, sufitowa, dająca jasne, równomierne i rozproszone światło. Dobrze, żeby w obwodzie tej lampy znajdował się ściemniacz, ułatwi dobór odpowiedniego natężenia światła do aktualnych potrzeb. 

Pokój dziecka należy też wyposażyć w inne lampy, odpowiednie do miejsc, w których dziecko przebywa i działa. Kinkiety pomogą lampie sufitowej w ogólnym oświetleniu pokoju, można je stosować wymiennie z lampą górną w sytuacjach wymagających wyciszenia (odpoczynek), skupienia (nauka) lub zbudowania odpowiedniego nastroju (np. oglądanie filmu). 

W pokoju dziecka stosuje się również lampy stojące i biurkowe, trzeba jednak pamiętać, żeby lampy były zawsze dostosowane do wieku dziecka. Np. lampa stojąca na podłodze nie jest dobrym pomysłem w przypadku kilkulatka - istnieje niebezpieczeństwo jej wywrócenia. Ze względów bezpieczeństwa, młodsze dzieci nie powinny mieć bezpośredniego dostępu do lampy ani przewodu zasilającego, za który mogłyby ściągnąć lampę z półki czy szafki.


Młodsze dzieci często boją się spać w ciemnościach, można im wtedy zostawić na noc włączoną lampkę nocną stojącą na półce lub na stole. Nie może być ona zbyt mocna, jej światło nie może rozbudzać - jej zadaniem jest tylko delikatne rozproszenie mroku. 

Starsze dzieci potrzebują swojego miejsca przy stole lub biurku. Najpierw służy ono do zabawy, rysowania, czytania książeczek, później do czytania książek, nauki i korzystania z komputera. Miejsce to musi być dobrze zaplanowane i odpowiednio doświetlone. Można tu zastosować lampy biurkowe lub podwieszane. Należy pamiętać, żeby strumień światła dokładnie oświetlał miejsce pracy i swoim zasięgiem obejmował całą używaną część blatu. Dzieci leworęczne powinny mieć lampę z przodu, po swojej prawej stronie, praworęczne odwrotnie - z przodu, po lewej. Takie ustawienie wyeliminuje cienie, dziecko nie będzie zasłaniało sobie ręką miejsca, w którym coś robi. Nie można ustawiać źródła światła za plecami dziecka. Podczas korzystania z komputera lub telewizora, powinno być włączone oświetlenie ogólne lub kinkietowe, w przypadku komputera wspomagane dodatkowo lampą biurkową. Należy ją wtedy ustawić tak, żeby nie powodowała odbić na monitorze.

Chcąc ułatwić dziecku korzystanie z oświetlenia górnego lub kinkietowego, włącznik naścienny można zamontować na poziomie dostępnym dla dziecka - niżej niż standardowo. Odpowiednia wysokość montażu to około 100-130cm. Lampy w pokoju dziecka muszą idealnie spełniać swoje zadania i dobrze oświetlać miejsce, w którym dziecko się znajduje. Lecz równie ważną cechą lamp w pokoju dziecięcym jest bezpieczeństwo - ich prawidłowe ustawienie i podłączenie. Nie można też zapominać o zabezpieczeniu gniazd i wszelkich połączeń (np. przedłużaczy).  



Polecam też zapoznanie się z poprzednimi częściami poradnika, na temat oświetlenia w sypialni, kuchni, łazience, salonie i gabinecie/pokoju do pracy.


-----

w poście wykorzystałam fragmenty artykułu ze strony www.paulneuhaus.pl

3 komentarze:

  1. Moim zdaniem samo oświetlenie jest czymś niezwykle ważnym i jak najbardziej warto jest wybrać mądrze. Tak jak napisano na stronie https://tojadom.pl/tasmy-led-na-dwor-jak-odpowiednio-dobrac-oswietlenie-na-zewnatrz/ to właśnie wybór właściwej taśmy LED pozwoli nam ją zastosować na zewnątrz.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Faktycznie samo oświetlenie w pokojach jest niezwykle istotne i muszę przyznać, że jak najbardziej warto jest postawić na oświetlenie LED. Osobiście mogę polecić każdemu przeczytanie wpisu http://www.czardomu.pl/ciekawe-pomysly-na-wykorzystanie-oswietlenia-led-w-domu/ gdzie fajnie napisano jak można w ciekawy sposób wykorzystać oświetlenie LED.

    OdpowiedzUsuń